Bio


Muzyki tej nie można jednoznacznie sklasyfikować, jak napisano w jednej z recenzji jest ona "wypadkową tysiąca wpływów, kultury słuchania różnej muzyki, otwartości na samego siebie i ludzi wokoło". Od 15 maja 2006 roku, kiedy wyszła debiutancka płyta SKY IS THE LIMIT, można odbyć niezwykłą podróż wraz z HIPGNOSIS.

Zespół powstał w Krakowie w 2004 roku. Nazwa jest grą słów, pobrzmiewa w niej wiele znaczeń i odniesień. Muzycy współpracowali wcześniej z wieloma zespołami krakowskimi, ale HIPGNOSIS jest dla nich "punktem zero" i ponownymi narodzinami, dlatego ich muzyczna przeszłość nie jest dla tego projektu zbyt istotna. W czasie koncertów na próżno oczekiwać zbyt wielu zapowiedzi ze sceny i prób werbalnego kontaktu z odbiorcami -  jak twierdzą muzycy, nie chcą ani siebie, ani publiczności rozpraszać ...

"SKY IS THE LIMIT", debiut fonograficzny HIPGNOSIS, powstało między marcem a wrześniem 2005 roku. Grupa nagrywała ją w krakowskich studiach FPGS i własnym Hipgnosis-Art Studio. W tym samym czasie producent albumu Łukasz Gorycki brał udział w realizacji płyty legendarnego gitarzysty Pink Floyd Davida Gilmoura. Płyta ukazała się dzięki współpracy ich własnej firmy STUDIO HIPGNOSIS-ART ( muzycy odrzucili propozycję podpisania kontraktu z Universal Music Poland i aby zachować pełną artystyczną i finansową kontrolę, powołali własną firmę ) i krakowskiego wydawnictwa MUSIC CORNER.

1 pażdziernika 2007 roku ukazał się album koncertowy „STILL UMMADELLING". Tradycyjnie wydawcą była własna firma, a nowym dystrybutorem - Wydawnictwo Rock Serwis.

18 lipca 2008 roku zespół dał bardzo dobrze przyjęty koncert na Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, Loreley ( Niemcy ), obok tak wielkich wykonawców jak Tangerine Dream, Klaus Schulze & Lisa Gerrard, Roger Hodgson (Supertramp), Fish, Pain Of Salvation i wielu innych.

14 listopada 2011 roku ukazała się płyta „RELUSION”, spójna wypowiedż na temat ( wszelkich ) religii i duchowej strony życia człowieka, zainspirowana książką Richarda Dawkinsa "Bóg Urojony". Album zawiera 72 minuty muzyki, na które składa się tylko 6 utworów. W wielu podsumowaniach roku 2011 płyta była wysoko notowana, np. w zestawieniu Nocy Muzycznych Pejzaży Piotra Kosińskiego ( Program III Polskiego Radia ) zajęła 5 miejsce na świecie, najwyższe ze wszystkich polskich wydawnictw.

Organizujące coroczny Festiwal Muzyki Progresywnej w Gniewkowie STOWARZYSZENIE INICJATYW NIEZALEŻNYCH „PROGRES” wybrało „Relusion” Progresywnym Albumem Roku 2011 i przyznało zespołowi wręczaną po raz pierwszy Nagrodę im. RoRo Roszaka.

Rok 2012 to czas medialnej i koncertowej promocji Hipgnosis oraz współpraca z Tomaszem Sętowskim ( jednym z najbardziej znanych współczesnych malarzy tworzących w nurcie zwanym „realizmem magicznym” ), która doprowadziła do wyjątkowego koncertu Hipgnosis w galerii artysty oraz wydania limitowanego winylowego boksu z całą studyjną dyskografią zespołu oraz albumem z obrazami Sętowskiego.  

1 maja 2015 zespół wydał 4-płytowy box koncertowy pod tytułem „LIFE PLAYS NO ENCORES – Concertos And Non-Symphonies For A Space Rock Band - Box Of Official Bootlegs”. Znajduje się w nim 1 płyta DVD z dwoma pełnymi koncertami: z Radia Kraków z 27 marca 2011 ( zarejestrowany przez 4 kamery ) ze wspólnej trasy z Quantum Fantay oraz amatorska rejestracja z 1 kamery ( niemniej z dobrej jakości dźwiękiem ) historycznego już koncertu z Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, z Loreley ( Niemcy ) z dnia 18 lipca 2008. Pozostałe płyty zawierają unikatowe bootlegowe nagrania różnych koncertów – jakość dźwięku jest bardzo dobra jak na tego typu wydawnictwa! W ten właśnie sposób zespół postanowił podsumować pierwsze 10 lat swojej działalności.

Na przełomie 2015 i 2016 roku powrócił do składu GoDDarD, a odświeżony zespół szykuje się do nagrań i koncertów. Pierwszym potwierdzonym występem jest udział w tegorocznym Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie.

Aktualny skład:

SeQ - drums,keyboards,electronics;    KuL - vocal;    ThuG - keyboards;    PiTu - bass,vocals     GoDDard – guitar,guitar synth.